#ZanuPFPrimaries 2018 : UPDATED Winners List

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

MASHONALAND EAST PROVINCE


Mudzi North

  • Newton Kachepa-3609
  • Benjamin Musweweshiri -1913
  • Macheal Smoko–1669
  • Betty Jakarasi–240
  • Regment Chirowa-235
  • Garikayi Nyamayeuta–204
  • Ellen Mudzimu–130
  • Daniel Chitedega–117
  • James Jambo–68

Mudzi South

  • Jonathan Samukange -6572
  • Eric Navhaya–981

Mudzi West

  • Magna Mudyiwa–3370
  • Chenjerai Makanjera-1483
  • Knowledge Kaitano-947
  • Kapfunde John-711
  • Nyakuweka Forgiveness -188
  • Svosve Lovemore-147
  • Nyikagumbeze Evans -144
  • Kamonere Alouis -139
  • Kufandirori Phibion -88

Mudzi Senatorial

  • Misheck Chasakara-8172
  • Svinurai Kamonere -6288
  • Rodwell Tigere-4042
  • Tafirenyika Nyume -2711

Chikomba Central

  • John Mangwiro – 5 309
  • Mike Bimha – 1 969
  • Alban Dete – 192
  • Joachim Chivandire – 214
  • Happymore Makomeya – 112

Goromonzi West

  • Energy Mutodi   2912
  • Beatrice Nyamupinga 1450
  • Norman Gombera          790
  • Chimugoti Fungai      618

Murewa West

  • Sewera Jonah     1788
  • Ngozera Murambiwa  1055
  • Nukomberanwa      418
  • Ndoro Ladie        1420
  • Chisewe Ronald     283
  • Chiwera Ricky         283
  • Jima Patrick         330

Murewa North

  • Chinyadza Cleopas     461
  • Garwe Daniel        4765
  • Nkatazo Mable     1308
  • Makunde Tendai       410
  • Mangwende Euice  146

MANICALAND PROVINCE


Chimanimani West 

  •  Cde Nokuthula Matsikenyeri 4321
  • Cde Tarsen Dube 1556

Chimanimani East  

  • Joshua Sacco  5752
  • Cde Phenias Gwiza 1860

 Musikavanhu

  • Joshua Murire 1699
  • Onai Chingwara 411
  • Musapa Mbodza 333
  • Edson Chikumba 52
  • Douglas Mlambo 39
  • Catherine Chirimambowa 30

Musikavanhu Senate:

  • Tobias Matanga 1858
  • Gedion Goko 330
  • Timothy Mapungwana 237

MIDLANDS PROVINCE


Gweru Urban – Esau Machinyise

Mkoba Constituency – Charles Simbi


MATABELELAND NORTH PROVINCE


Nkayi North 

  • Cde Sithembiso Nyoni (uncontested)

Nkayi South

  • Cde Stars Mathe – 1637
  • Cde Enitha Musina – 646
  • Cde Gwemba Munetsi – 97

 Tsholotsho South

  • Cde Zenzo Sibanda – 1491
  • Cde Ronald Tshuma – 879
  • Cde Jabulani Nkomo – 871

 Hwange Central

  • Cde Reeds Dube – 814
  • Cde James Phiri – 417
  • Cde Valentine Matiure – 59
  • Cde Trymore Ndlovu  – 47
  • Cde Simbarashe Munamba – 42

MASVINGO PROVINCE


Zaka Central

  • Davison Svuure 2083
  • James Makiya 1817
  • Jonas Chindanya 1249
  • Paradzai Chakona 1225
  • Tanaka Mutava 574

Masvingo Urban

  • Taguma B. Mazarire 1951
  • Edson Zvobgo Jnr 1489
  • Godard Dunhira 428
  • Gordon Gomba 298

Senatorial -Chivi Mwenezi

  • JD Hungwe 4508
  • Munetsi Chishamba 1375
  • Shepard Komani 431
  • Josphat Ngwenya 213

Chivi Central

  • Ephraim Gwanongodza  3906
  • Munyaradzi P Mangwana 1969
  • Manasa Mahapa 1534
  • Priscilla Pondo 428
  • Albert Chamwadoro 399
  • Austin Hakunavanhu 213

Masvingo North

  • Cde Davis Marapira 4463
  • Cde Ziki 708
  • Cde Deredzai 606

Zaka East

  • Caston Gumbwanda

Zaka North

  • Robson Mavhenyengwa

Zaka West

  • Ophious Murambiwa

MASHONALAND WEST PROVINCE


 Chegutu West

  • Dexter Nduna 2072
  • Chikazhe Mubaiwa  833
  • Elliah Javangwe 214
  • Clever Kunonga 183
  • Shingirai Conscious Makoni 39

Mhangura 

  • Precious Chinhamo Masango (beat former Lands Minister Douglas Mombeshora)

MATABELELAND SOUTH PROVINCE


Matobo North 

  • Edgar Moyo 1236
  • Tapson Ncube 665
  • Mfakhazi Maphosa 375
  • Misheck Ndlovu 315
  • Never Khanye 140
  • John Clever Ncube 91
  • Anaenius Nyathi 28
  • Portia Ndlovu  20

Matobo South

  • Saul Mahalima Ncube   1892
  • Nkosiyazi Fuyane  267
  • Majaha Ncube  185
  • Richard Njini Sibanda  61
  • Elizabeth Ndlovu 58
  • Alpha Ndlovu 39

Bulilima East

  • Nqobizitha Ndlovu 960
  • Mathias Siqhoza Ndlovu 475
  • Ethel Moyo 314
  • July Moyo 112

Gwanda South

  • Ompile Marupi (beat Abednico Ncube)

Bulilima West

  • Dingumuzi Phuthi

Insiza South

  • Spare Sithole (beat Malachi Nkomo)

Insiza North

  • Faria Taruving (beat Andrew Langa)

Umzingwane

  • Rtd Brigadier General Levy Mayihlome (beat William Dewa)

Gwanda North 

  • Madodana Sibanda

Beitbridge East

  • Albert Nguluvhe

Beitbridge West

  • Ruth Maboyi Ncube (beat incumbent MP Metrine Mudau)

Beitbridge Senate

  • Tambudzani Mohadi (beat Rabelani Choeni)

Bulilima-Mangwe Senate

  • Simon Khaya Moyo

 


MASHONALAND CENTRAL PROVINCE


Guruve South

  • Patrick Dutiro 2521
  • Magomo 2339
  • Mashumba 1007

 

Rushinga

TOTALS
House of Assembly
Lazarus Dokora – 6015
Tendai Nyabani – 7113
Agent Dhirau – 317
Gomo Gomo – 134
Tendai Chipara – 687
Spoiled 334

 

Senate
Thomas Rusambo – 5660
Perkins Mugaradziko – 5323
Warren Hungwa – 795
Spoiled 726

Dorothy Kadungure – 5897
Alice Muropa – 5131
Spoiled 622

Provincial Council
Kotswa Munyika – 1258
Chipo Masenda – 3080
Margaret Chidzura – 2427
Irene Chimutondo – 2082
Spoiled 707

Please note these are preliminary results pending verification by the Zanu PF Politburo.

We will give you more results as they come…

Share.
%d bloggers like this: